DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI GMINNEGO OŚRODKA KULTURY, SPORTU I REKREACJI
W NIEDRZWICY DUŻEJ
Oświadczenie w sprawie dostępności
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej (zwany dalej GOKSIR) w ramach realizacji obowiązków ustawowych ciążących na podmiotach publicznych, zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej www.goksir.niedrzwicaduza.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. 2019 r. poz. 848) oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018 r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego. Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej.
Data publikacji strony internetowej: 2018-12-03
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2018-12-03
Informacje dotyczące dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
1. Dane teleadresowe: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej, ul. Lubelska 10, 24-220 Niedrzwica Duża, tel. 81 517 51 59, e-mail: goksir@niedrzwicaduza.pl
www.goksir.niedrzwicaduza.pl, https://www.facebook.com/goksirniedrzwicaduza
2. Link do strony podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej:
https://goksirniedrzwicaduza.bip.lubelskie.pl
3. Narzędzia służące do kontaktu z GOKSIR Niedrzwica Duża: e-mail, telefon,
Messenger, kontakt przez stronę internetową, kontakt osobisty, system smsowy,
4. Osoba odpowiedzialna za dostępność cyfrową strony: Bartłomiej Bednarz
5. Kontakt z osobą odpowiedzialną za dostępność cyfrową strony GOKSiR Niedrzwica Duża: tel. 81 517 51 59, e-mail: goksir@niedrzwicaduza.pl
6. Strona aktualizowana na bieżąco.
7. GOKSiR w Niedrzwicy Dużej dołoży wszelkich starań, aby dostępność i użyteczność strony internetowej była na właściwym poziomie.
8. W zakładce strony internetowej „ Kontakt” zawarte są dane teleadresowe
instytucji.
9. Informacja o sposobie dokonania oceny dostępności cyfrowej: w wyniku przeprowadzonej samooceny dostępności Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej potwierdza, że strona internetowa jedynie częściowo jest zgodna z powyższą ustawą, albowiem występują lub mogą wystąpić poniższe niezgodności lub wyłączenia. Mogą zdarzyć się sytuacje, że - pomimo starań redaktorów serwisu – pewne dokumenty opublikowane na stronie internetowej są niedostępne, ponieważ:
1) niektóre opublikowane dokumenty pochodzą z różnych źródeł;
2) niektóre opublikowane dokumenty są bardzo obszerne, a zostały wytworzone w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść oraz kształt;
3) niektóre opublikowane na stronie internetowej treści (artykuły, informacje, załączniki, grafiki, zdjęcia, fotografie) mogą okazać się niedostępne ponieważ zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, albo pochodzą z różnych źródeł;
4) mogą pojawić się nieadekwatne tytuły alternatywne materiałów albo błędy w semantyce html, albo może wystąpić brak audiodeskrypcji oraz napisów dla materiałów wideo/multimedialnych, gdyż zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami;
5) niektóre materiały graficzne albo tekstowe, albo filmy nie mają w pełni dokładnych opisów albo prawidłowej hierarchii nagłówków, albo nie posiadają napisów dla osób głuchych.
Osoby odpowiedzialne za redagowanie i aktualizację strony internetowej będą starać się, aby treści umieszczane na stronie były dostępne cyfrowo dla jak najszerszego grona odbiorców serwisu. Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów przeglądarki.
Informacja dotyczące dostępności cyfrowej:
1. Serwis jest zgodny ze standardami W3C: HTML5, WCAG 2.0 (Podwójne A) w oparciu o mechanizmy ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do publikowanych treści. Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy klawiatury jak i myszki. Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące. Zmiana wielkości czcionki, zmiana kontrastu. Całość serwisu oparta jest na stylach CSS. Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
2. Portal został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami kontrastu opisanym w Rozporządzeniu Rady Ministrów Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r. Wszystkie elementy na stronie spełniają minimalne wymagania kontrastu koloru treści do tła. Powyższe Rozporządzenie ustaliło minimalny kontrast na poziomie 4,5:1.
3. Strony witryny z łatwością można przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety.
Informacje dotyczące dostępności architektonicznej obiektu Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej:
Główne aspekty:
1. Budynek i jego pomieszczenia są tylko częściowo przystosowane do obsługi osób mających trudności w poruszaniu się oraz osób ze szczególnymi potrzebami;
2. Budynek GOKSiR Niedrzwica Duża posiada dwa wejścia.
3. Przy wejściu głównym od strony ulicy Lubelskiej prowadzącym na salę widowiskową nie ma progów, które utrudniałyby sprawny wjazd wózkiem inwalidzkim; dodatkowo znajduje się tam podjazd umożliwiający sprawne pokonanie stopnia za drzwiami sali widowiskowej.
4. Drugie wejście znajdujące się od strony prowadzi na górę do pomieszczenia biura.
5. W budynku GOKSiR nie ma windy osobowej ani windy dla wózków inwalidzkich umożliwiających wjazd na piętro budynku;
6. Przy budynku jest wydzielone miejsce do parkowania dla osób niepełnosprawnych;
7. W budynku nie ma toalety przystosowanej dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
8. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem;
9. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i audiodeskrypcji, w budynku nie ma obszarów kontroli;
10. W budynku w chwili obecnej nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. Istnieje jednak możliwość zapewnienia usługi tłumacza języka migowego w ramach usługi podmiotu zewnętrznego lub osoby fizycznej, po wcześniejszym umówieniu.
Procedura wnioskowo-skargowa
Zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Żądanie powinno być zrealizowane niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie terminu jest niemożliwe, podmiot publiczny powinien niezwłocznie o tym powiadomić składającego żądanie, wraz ze wskazaniem kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
W przypadku nieuwzględnienia żądania, o którym mowa wyżej, wnoszącemu żądanie przysługuje prawo wniesienia skargi na zasadach określonych przepisami w ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także prawo powiadomienia o tym fakcie Rzecznika Praw Obywatelskich pod adresem:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich:
al. Solidarności 77
00-090 Warszawa
Telefon (22) 55 17 700
e-mail: biurorzecznika@brpo.gov.pl
strona internetowa: https://www.rpo.gov.pl/
Data sporządzenia deklaracji: 16.12.2020 r.