„Trzeci wymiar niedrzwickiej historii”
Realizator: GOKSiR
Partnerzy: Gimnazjum nr 1 w Niedrzwicy Dużej, magazyn lubelskim LAJF, Sklep z Tanią Odzieżą "Emma"
Źródło współfinansowania: program Akademia Orange (V edycja pod nazwą „Łączy nas kultura”), Fundacja Orange
Kwota dotacji: 26 500,00 zł
Wartość projektu: 32 500,00 zł
Okres realizacji: 15 stycznia – 8 czerwca 2014
Cel: opracowanie i wdrożenie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej w oparciu o przygotowanie rekonstrukcji historycznej związanej z lokalnym wydarzeniem z czasów II wojny światowej; aktywizacja młodzieży, zwiększenie dostępu do kultury i edukacji, kształtowanie wśród młodzieży postawy obywatelskiej
Działania: organizacja warsztatów dziennikarskich, rękodzielniczych, historycznych, filmowych; przygotowanie i przedstawienie rekonstrukcji historycznej, organizacja debaty na temat współczesnego patriotyzmu; spotkania online z profesjonalnymi rekonstruktorami; przygotowanie i dystrybucja filmu z rekonstrukcji; przygotowanie folderu 3D; projekt adresowany do młodzieży z terenu gminy Niedrzwica Duża.
"Młodzi futboliści - Klub sportowy HEKSA"
Realizator: Stowarzyszenie Animacji Kultury „Heksa”
Partner: GOKSiR
Źródło współfinansowania: Gmina Niedrzwica Duża
Kwota dotacji: 11 500,00 zł
Wartość projektu: 26 220,23 zł
Okres realizacji: 1 marca - 15 grudnia 2014
Cel: wsparcie rozwoju kultury fizycznej oraz organizacja – w sposób pożyteczny i atrakcyjny – czasu wolnego dzieci z terenu gminy Niedrzwica Duża.
Działania: organizacja treningów piłki nożnej (halowych i zewnętrznych) dla dzieci w wieku 11-13, udział w rozgrywkach Lubelskiej Ligii Młodzika Starszego, udział w turniejach piłkarskich w woj.lubelskim, organizacja gminnego turnieju piłkarskiego.
„Rodzinny Dzień Gier Planszowych”
Realizator: Stowarzyszenie Animacji Kultury „Heksa”, Grupa Nieformalna Diuna
Partner: GOKSiR
Źródło współfinansowania: „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO”, Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
Kwota dotacji: 5000,00 zł
Wartość projektu: 5650,00 zł
Okres realizacji: 1 września – 30 listopada 2014
Cel: organizacja atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu dla całych rodzin, organizacja nowatorskich form kształtowania zdolności logicznych, percepcyjnych, strategicznych; animowanie środowiska rodziców w kierunku aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym lokalnej społeczności
Działania: zakup gier planszowych; opracowanie i druk wielkoformatowej gry planszowej, spotkania warsztatowe przy grach planszowych, organizacja Rodzinnego Dnia Gier Planszowych
"Dam się wkręcić tylko w sport - cykl zadań z zakresu profilaktyki i sportu"
Realizator: Stowarzyszenie Animacji Kultury „Heksa”
Partner: GOKSiR, Ośrodek Pomocy Społecznej w Niedrzwicy Dużej
Źródło współfinansowania: Gmina Niedrzwica Duża
Kwota dotacji: 7460,00 zł
Wartość projektu: 10 441,60 zł
Okres realizacji: 15 września – 15 grudnia 2014
Cel: utrwalanie wśród mieszkańców gminy Niedrzwica Duża prawidłowych wzorców zdrowego, bezpiecznego, wolnego od nałogów i przemocy stylu życia - poprzez organizację imprez sportowo – rekreacyjnych.
Działania: organizacja pikniku rekreacyjno – sportowego dla dzieci i młodzieży;organizacja turnieju tenisa stołowego dla młodzieży; nakręcenie filmowego spotu promującego zdrowy styl życia.
„Animator jak z obrazka”
Realizator: GOKSiR
Partner: Stowarzyszenie Animacji Kultury „Heksa”
Źródło współfinansowania: program grantowy dla Pracowni Orange, Fundacja Orange
Kwota dotacji: 3500,00 zł
Wartość projektu: 5300,00 zł
Okres realizacji: 21 kwietnia 2014 – 31 lipca 2014
Cel: podniesienie poziomu umiejętności lokalnych animatorów kultury w zakresie fotografowania i filmowania
Działania: organizacja warsztatów filmowych i fotografii reportażowej, przeprowadzenie ewaluacyjnych konkursów powarsztatowych, organizacja uroczystej Gali podsumowującej projekt.
"Gmina Niedrzwica Duża to my - rozwijamy ją razem!
Projekt „Gmina Niedrzwica Duża to my – rozwijajmy ją razem” realizowany i współfinansowany w ramach programu NCK „Domy Kultury + Inicjatywy Lokalne”
1. „Zlot Motocyklowy w Ruinach”
Działanie: Organizacja trzydniowego zlotu połączonego z koncertami zespołów rockowych z terenu gminy, paradą motocyklową, szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy.
Cel: integracja osób zróżnicowanych wiekowo, dzielących te same pasje motoryzacyjne, a także edukacji mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego; promowanie utalentowanej artystycznie młodzieży - m.in. członków lokalnych zespołów muzycznych.
2. „Z Gminy Niedrzwicy do wielkiej stolicy”
Działanie: Organizacja dwóch wyjazdów do Warszawy połączonych z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz w Teatrze Muzycznym Roma i Teatrze Żydowskim. Pierwszy z wyjazdów przeznaczony był dla mieszkańców wsi Majdan Sobieszczański i Czółna, drugi dla seniorów ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów "Spokojna Przystań" i dla osób niepełnosprawnych Fundacji "Między Nami".
Cel: integracja mieszkańców czterech miejscowości oraz włączenie wykluczonych społecznie grup seniorów i osób niepełnosprawnych w aktywność kulturalną i społeczną. Dodatkowo działanie służyło edukacji teatralnej poprzez wizyty w teatrach i edukacji patriotycznej (wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego).
3. „Szkoła łączy pokolenia”
Działanie: Organizacja uroczystego spotkania dzieci i młodzieży szkolnej ze starszym pokoleniem mieszkańców w Krężnicy Jarej; spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły; podczas uroczystości poświęcony został pomnik Anieli Filipowicz – wieloletniej nauczycielki szkoły Krężnicy - wybudowany ze składek mieszkańców wsi; przygotowano również wystawę archiwalnych fotografii "Z życia krężnickiej szkoły", która stała się przyczynkiem do wspomnień z lat szkolnych i próby ustalenia tożsamości niektórych osób na fotografiach w oparciu o wspomnienia starszego pokolenia; przeprowadzone zostały także trzy konkursy (plastyczne, literackie), związane z pielęgnowaniem lokalnej historii, skierowane do uczniów krężnickiej szkoły.
Cel: zwiększenie integracji międzypokoleniowej między młodzieżą szkolną z Zespołu Szkół w Krężnicy Jarej i starszym pokoleniem mieszkańców tej miejscowość; lokalna edukacja historyczna i literacka realizowana poprzez trzy konkursy i wystawę fotografii.
4. „Skarby naszej ziemi”
Działanie: Projekt skierowany do mieszkańców wsi Radawczyk, Radawczyk Kolonia, Strzeszkowice Duże, Strzeszkowice Małe oraz Krężnica Jara, którzy zorganizowali dwa święta plonów; podczas pierwszego święta - dożynki w Krężnicy Jarej - wystąpiły lokalne zespoły dziecięce i młodzieżowe, odbyły się pokazy sprawności Ochotniczej Straży Pożarnej, dla najmłodszych przygotowane zostały animacje i zabawy, przeprowadzono konkursy o tematyce rolniczej i regionalnej. Drugie wydarzenie to Święto Pieczonego Ziemniaka, zorganizowane w Strzeszkowicach Dużych, podczas którego przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne dla młodego pokolenia (z wykorzystaniem ziemniaków), odbyły się konkursy dla dzieci (malowanie ziemniakiem i portret Ziemniaka – Cudaka), a na koniec - zabawa taneczna przy ognisku.
Cel: lokalne święta plonów służyły integracji osób z różnych miejscowości podczas przygotowywania wspólnych przedsięwzięć kulturalnych, a także integracji międzypokoleniowej młodzieży i osób starszych. Działania opierały się o lokalną, rolniczą tożsamość zaangażowanych wsi. Inicjatywa ta to skuteczny sposób na ukazanie wielu możliwości wykorzystania płodów rolnych, pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych oraz prezentację własnego dorobku kulturalnego.
5. „Raduje się serce, raduje się dusza"
Działanie: Oganizacja spotkania z pieśnią i poezją patriotyczną.; spotkanie odbędzie się w Święto Niepodległości w strzeszkowickim kościele i obejmować będzie przegląd zespołów śpiewaczych z terenu gminy i gmin sąsiednich oraz montaż słowno – muzyczny (w tym recytacja poezji przez zaproszonych lubelskich artystów w strojach z epoki); dodatkowo uczniowie szkoły w Strzeszkowicach przygotują prezentację multimedialną o tematyce patriotycznej. Po spotkaniu wszyscy artyści i zaproszeni goście udadzą się na obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w remizie OSP.
Cel: działanie sprzyja edukacji kulturalnej i patriotycznej; w organizację tego wydarzenie zaangażowanych zostało wiele lokalnych podmiotów (m.in. zespół śpiewaczy, szkoła podstawowa, Koło Gospodyń Wiejskich), co sprzyja autentycznej integracji międzypokoleniowej.
6. „Recepta na zachowanie zdrowego ducha”
Działania: Organizacja zajęć tanecznych w szkołach podstawowych w dwóch miejscowościach - Marianka i Sobieszczany; zajęcia obejmują taniec towarzyski dla młodzieży szkolnej oraz lady styling dla kobiet dorosłych. Na zakończenie projektu w jednej ze szkół odbędą się również warsztaty kulinarne promujące zdrowe odżywianie oraz wykład dietetyka dotycząca prawidłowej diety dla osób aktywnych ruchowo.
Cel: celem zadania jest umożliwienie młodzieży szkolnej udziału w zajęciach tanecznych, bez konieczności pokonywania kilkunastu kilometrów z miejsca zamieszkania do GOKSiRu. Ponadto działanie to służy pobudzeniu do aktywności kobiet biernych zawodowo oraz nawiązaniu współpracy z gminnymi szkołami w celu podejmowania wspólnej działalności kulturalnej i edukacyjnej.
7. „Wielka kultura w małych miejscowościach”
Działanie: Inicjatywa skierowana jest do miejscowości Niedrzwica Kościelna, Strzeszkowice Duże oraz Krężnica Jara. Gminna Biblioteka Publiczna zorganizuje tam spotkania autorskie ze znanymi pisarzami, natomiast Orkiestra Dęta OSP w Niedrzwicy Dużej da trzy koncerty wykonując repertuar muzyki klasycznej i jazzowej.
Cel: zadanieto ma na celu zapewnienie bezpośredniego kontaktu z "kulturą wysoką" w lokalnych środowiskach, poprzez spotkania ze znanymi pisarzami oraz udział w koncertach muzyki klasycznej i jazzowej. Koncerty staną się również szansą na promocję edukacyjnej oferty muzycznej GOKSiR.
"Pomarańczowym szlakiem"
Realizator: GOKSiR, Pracownia Orange
Źródło współfinansowania: program grantowy dla Pracowni Orange, Fundacja Orange
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Wartość projektu: 1241,40 zł
Okres realizacji: 28 – 31 sierpnia 2014
Cel: wymiana doświadczeń, pomysłów i inspiracji między Pracowniami Orange
Działania: wizyta studyjna w Pracowni Orange w Gniewie - udział w terenowej grze miejskiej, wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej w Gniewie; wizyta studyjna w Pracowni Orange w Otłoczynie – zapoznanie się z projektami mającymi na celu odkrywanie i pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa historycznego.
"Pomarańczowym szlakiem II"
Realizator: GOKSiR, Pracownia Orange
Źródło współfinansowania: program grantowy dla Pracowni Orange, Fundacja Orange
Kwota dotacji: 1000,00 zł
Wartość projektu: 1000,00 zł
Okres realizacji: 17 listopada – 3 grudnia 2014
Cel: wymiana doświadczeń, pomysłów i inspiracji między Pracowniami Orange
Działania: wizyta studyjna w Pracowni Orange w Łańcucie - zapoznanie się z projektami służącymi aktywizowaniu seniorów, a także promowaniu literatury i upowszechnianiu czytelnictwa przy wykorzystaniu nowych technologii.
„Move your body – ferie w Pracowni Orange”
Realizator: GOKSiR
Źródło współfinansowania: program grantowy dla Pracowni Orange, Fundacja Orange
Kwota otrzymanej dotacji: 2 000,00 zł
Wartość projektu: 2539,06 zł
Okres realizacji: 2 - 31 stycznia 2014
Cel: opracowanie i wdrożenie oferty zajęć edukacyjno-kulturalnej w oparciu o nowe technologie; wzrost wiedzy na temat sportów, zapoznanie dzieci z zasadami fair-play oraz podstawami fotografowania, pokazanie w jaki sposób wykorzystywać nowe technologie do zwiększenia aktywności fizycznej.
Działania: organizacja czasu wolnego – w sposób atrakcyjny i pożyteczny – dzieciom w wieku 6-12 lat pozostającym w domach podczas ferii zimowych; organizacja warsztatów fotograficznych oraz tereningów sportowo-tanecznych z wykorzystaniem gier: Sports Champions oraz Dance Star Party z użyciem kontroleró ruchu; wyjazd do klubu sportowego na squasha, wystawa fotografii.