W roku 1983 z inicjatywy Kazimiery Sołtys powstał przy Klubie Rolnika zespół Ludowy. Początki działalności artystycznej mieszkańców sięgają okresu powojennego. Wtedy to kierownik szkoły ś.p. Władysław Tukendorf zaszczepił w uczniach zamiłowanie do tradycji ludowej.
W pierwszym składzie zespołu śpiewały: Zofia Poleszak, Kazimiera Sołtys, Zofia Paluch, Teresa Krawczyk, Lucyna Dekondy i nauczycielka Wiesława Gołofit, która była kierowniczką zespołu przez 11 lat. Zespołowi przygrywał Sławomir Pyc. Pieniądze na pierwsze stroje ufundował były prezes G.S.S.CH. W Niedrzwicy Dużej – Janusz Różycki, a uszyła społecznie członkini zespołu Zofia Paluch. Do zespołu dochodziły nowe osoby, czasem odchodziły z różnych powodów.
Zespół zaprzyjaźnił się i wyjeżdżał na koncerty do zespołów z Poniatowej, Łubek, Tuszowa, Rozkopaczew, Niedrzwicy Kościelnej.
Zespół uczestniczył w Wojewódzkich przeglądach zespołów amatorskich, otrzymywał dyplomy, nagrody i wyróżnienia.
- W 1989 śpiewa na V Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi.
- W 1991 występ na VI Przeglądzie uwieńczony nagrodą.
- W 1997 r. zostaje laureatem pierwszej nagrody na IX Woj. Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi.
- W 1998 r. otrzymuje nagrodę Ministra Kultury i Sztuki Zdzisława Podkańskiego. Nagroda jest przeznaczona na drugi komplet strojów.
Zespół zapraszany jest na Jubileusze zaprzyjaźnionych zespołów. Śpiewa na dożynkach parafialnych gminnych na Dniach Miejscowości w Krężnicy Jarej i Wąwolnicy. Koncertuje w Krasieninie, Annopolu, Kraśniku, Rokitnie, Konopnicy, Popkowicach, Kraczewicach, na przeglądzie kolęd w Łęcznej. Często śpiewa aktualne teksty autorstwa Stanisława Fryca – członka zespołu.
Od kilkunastu lat śpiewamy koncerty Pieśni Maryjnej w kościołach oraz patriotyczne w Michowie i Ostrowie Lubelskim i Strzeszkowicach.
W 2004-2005 Dzień Seniora w Strzeszkowicach, przez 14 lat Wigilie dla samotnych osób. W 2005 zespół śpiewa w obecności europosła Zbigniewa Zalewskiego. Z zespołu odchodzi Sławomir Pyc, a zastępuje go Barbara Wieczorkiewicz z Wojcieszyna. W 2003 r. zespół zostaje odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony działacz kultury”.
Po odejściu pani Wieczorkiewicz od sierpnia 2012 r. zespół pod swoją opiekę bierze Janusz Rodak z Bełżyc. 20 lipca 2013 r. zespół obchodzi Jubileusz 30-lecia. Członkinie, które śpiewają 30 lat, a są to Kazimiera Sołtys, Zofia Paluch i Teresa Krawczyk są odznaczone medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz za długoletnie śpiewanie Hanna Bednarczyk i Stanisław Fryc. Pozostali członkowie otrzymali dyplomy uznanie od Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana. Po Jubileuszu z kierowania zespołem zrezygnowała Kazimiera Sołtys.
W latach 2014-2024 kierowniczką zespołu była Zofia Paluch. Obecnie funkcję tę pełni Grażyna Poleszak. Kierownikiem muzycznym od 2022 r. jest Damian Mazurek. Zespół liczy dziś 16 osób i dał ponad 300 występów.
Zofia Paluch