Obserwacja czapli białej
Na terenie gminy stwierdzono występowanie 201 gatunków ptaków, w tym co najmniej 86 wodno-błotnych. W Załuczu można spotkać nawet czaplę białą. W Polsce to skrajnie nieliczny gatunek ptaka lęgowego, będący pod ścisłą ochroną.
Las Mazurkiewicza
Do lasu Mazurkiewicza możemy dotrzeć z Niedrzwicy Kościelnej, jadąc ulicą Ludwinów. Na końcu tej drogi, pod lasem, do 2019 roku znajdowała się gajówka, dom zarządcy lasu - Ignacego Łbika (obecnie przebiega tędy trasa S19). Był on bardzo oddanym pracownikiem, mówi się, że znał w lesie każde drzewko.
Przy ulicy Ludwinów stoi też pomnik przyrody. Jest to jesion wyniosły o obwodzie pnia 400 cm. Według przekazów ustnych drzewo zostało zasadzone ok. 170 lat temu właśnie przez Ignacego Łbika. Aby utrwalić pamięć o gajowym, pomnik przyrody nazwano „Łbik Gajowy”.
Kapliczka przydrożna
Kapliczka została zbudowana w maju 1945 roku jako dziękczynienie Panu Bogu za szczęśliwe ocalenie wsi i jej mieszkańców od tragicznych skutków drugiej wojny światowej. Na jednym z zebrań wiejskich, mieszkańcy jednogłośnie postanowili, że należy zbudować kapliczkę, gdyż od czasów komasacji (1938 r.) we wsi nie było żadnego miejsca przeznaczonego do kultywowania tradycji i obrzędów sakralnych. Na przestrzeni lat kapliczka gromadziła mieszkańców wsi, którzy wspólnie odprawiali nabożeństwa majowe, czerwcowe, poświęcenia pokarmów wielkanocnych oraz poświęcenie pól. Fundatorem i głównym budowniczym kapliczki był pan Matysek z Niedrzwicy Kościelnej.
W budowę włączyli się mieszkańcy z 16 rodzin, którzy ówcześnie zamieszkiwali wieś: Michał Stańczyk, Władysław Kiryluk, Antoni Kępowicz, Józef Winiarski, Jan Fedurek, Józef Zdeb, Andrzej Smoleń, Jan Markiewicz, Józef Sarzyński, Michał Koper, Piotr Sarzyński, Bolesław Sarzyński, Andrzej Klusek, Adam Baran, Stanisław Baran, Ignacy Łepecki.