Kościół św. Floriana
Jan Długosz w swoich rocznikach napisał, że w 1325 roku w Krężnicy stał drewniany kościół parafialny. Znajdowały się w nim relikwie św. Floriana, sprowadzone z Rzymu w 1185 roku. W czasach Długosza do parafii należały miejscowości: Krężnica, Strzeszkowice, Mętów, Czerniejów, Bystrzyca, Babin, Osmolice, Prawiedniki, Lissokalice i Rawszyce.
W okresie reformacji właściciele Krężnicy przeszli na ewangelicyzm i przez pewien czas świątynia służyła jako zbór.
W 1595 zabudowania parafialne spłonęły, nieruchomości oddano w zarząd parafii w Zemborzycach i od tego czasu proboszczowie zemborzyccy byli równocześnie proboszczami krężnickimi. Kościół w Krężnicy odbudowano przed połową XVI w., jednak na prawach filii Zemborzyc.
Na początku XIX w. majątek kościelny w Krężnicy przeszedł na własność sióstr wizytek z Lublina. Zarządzały nim one do kasaty zakonu, czyli do 1866 roku. Potem świątynię odremontowano. W 1883 roku miał miejsce kolejny pożar kościoła, z którego ocalała jedynie monstrancja. Dwa lata później wzniesiono murowaną świątynię, konsekrowaną w 1890 roku przez biskupa Franciszka Jaczewskiego. W 1920 roku ostatecznie odtworzono parafię w Krężnicy.
Pomnik-głaz na miejscu egzekucji podczas II wojny światowej
Na terenie Krężnicy Jarej istnieje wiele dowodów tragicznej historii. Jednym z nich jest miejsce egzekucji 25 więźniów politycznych walczących o wolność Polski. Byli to mieszkańcy wsi Makoszka, Plebania Wola oraz Dębowa Kłoda (pow. parczewski), których rozstrzelano 22. lipca 1944 roku.
Pomnik wzniesiono z inicjatywy mieszkańców Krężnicy i powiatu lubelskiego. Pani Marianna Wilczek nieodpłatnie przekazała część swojej łąki pod jego budowę. Wojsko przetransportowało głaz z pola Jakuba Burzaka. Odsłonięcia pomnika dokonano 3. września 1963 roku.
Czerniejowski Obszar Chronionego Krajobrazu
Czerniejowski Obszar Chronionego Krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na piękny krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach. Jest tutejszą atrakcją turystyczną oraz miejscem wypoczynku. Pełni ponadto funkcję korytarzy ekologicznych. Zgodnie z polskim ustawodawstwem są to ciągi dzikiej roślinności łączące się z innymi pasami roślinności, które tworzą bezpieczny szlak komunikacyjny dla wielu gatunków roślin i zwierząt.