W piątek, 28 marca, Pogadalnia gościła w Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej.
Z uczniami klasy ósmej rozmawialiśmy o zasadach dobrego wychowania. Czym jest dla nas savoir vivre? To słowa: dziękuję, proszę i przepraszam. To także wskazówki, jak się zachować, ubrać w danej sytuacji. Drażnią nas zachowania niektórych osób – kichanie, jedzenie z otwartą buzią czy ściąganie butów w pociągu.
Bywa, że zwracamy uwagę tym, którzy – łamiąc zasady savoir vivre – naruszają nasze granice. Czasami jednak nie reagujemy obawiając się np. agresywnej odpowiedzi.
Jedzenie obiadów w szkolnej stołówce, a spożywanie posiłków w domu czy restauracji to zupełnie różne sytuacje. W stołówce z pewnością jest... bardziej energetyzująco. Poruszyliśmy też wątek wyglądu zewnętrznego – stroju, fryzur, makijażu. Ubranie się na galowo, gdy wymaga tego okazja, jest dla nas czymś oczywistym.
Rozmowę podsumowaliśmy słowami: kuszą, jedzenie, kotlet, cisza, stypa, poczucie humoru, emo, pani dyrektor, koszulka, brzuch, co myśli mój syn.
Pieniądze – to temat rozmowy z uczniami klasy siódmej. Jakie jest nasze podejście do pieniędzy? Czy są dla nas ważne? Dla wielu z nas owszem – dają poczucie bezpieczeństwa, umożliwiają kosztowne terapie. Inni podkreślali, że są rzeczy lub wartości, których nie zdobędziemy za pieniądze (np. przyjaźń).
Młodzi ludzie mają możliwość dysponowania własnymi środkami finansowymi. Pieniądze z komunii, prezent od babci, kieszonkowe, własne zarobki. A jak można w młodym wieku zarobić? Przy zbiorach owoców lub sprzedając rzeczy na Vinted. Rozmawialiśmy również o znaczeniu markowych ubrań.
W ramach podsumowania padły słowa: pieniądze są najważniejsze, kasyno, buty, Vinted, rasista, biały, 800+, wiek produkcyjny.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań dialogowych!
Dziękujemy Szkole Podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej za zaproszenie!