Przesądni czy nie – możemy rozmawiać
Chociaż nieraz czarny kot przechodzi nam drogę – nie załamujemy się, idziemy dalej – tym bardziej, gdy jesteśmy właścicielami czarnych kotów… Mijamy więc uroczego futrzaka i spotykamy się z innymi ludźmi, chociażby po to, aby o nim opowiedzieć. Jest wiele przesądów i źródeł ich powstawania, właśnie one były tematem wczorajszej dobrej rozmowy.
To drugie spotkanie w Niedrzwicy, które pokazuje, że potrzebujemy po prostu rozmawiać. Przyjemna, kameralna atmosfera i otwartość na innych powodują, że nawet gdy pojawią się sprzeczne poglądy, rozmowa może płynąć dalej.
Wspólnie z uczestnikami stworzyliśmy zasady dobrej rozmowy, o których nawet sami rozmówcy wzajemnie sobie przypominali. Dla większości obecnych pomocnymi okazały się pomarańczowe „łapki”, które przede wszystkim ułatwiały zapamiętanie kolejności wypowiedzi, ale też zachęcały do zabrania głosu.
Na zakończenie każdy mógł jednym słowem podsumować spotkanie. Pojawiły się: satysfakcja, więcej, miło, zainteresowanie, ciekawość, doświadczenia, cuda, przezorność, różnorodność, mądrość, zrozumienie, wiedza, odkrywanie.
Dziękujemy wszystkim – 13 – osobom za udział w rozmowie i przekazanie swoich doświadczeń z przesądami. Dziękujemy również naszym wolontariuszkom – Martynie Wojtyle i Zuzannie Kurzynie – za pomoc w przygotowania spotkania.
Już teraz zapraszamy na kolejną dobrą rozmowę w lutym! Szczegóły wkrótce.
"Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej" to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.