„Przed świtem” to poruszająca historia ludzi – mieszkańców Krężnicy Jarej, żyjących w czasie II wojny światowej, którzy w obliczu zagrożenia potrafili poświęcić swoje plany, marzenia i podjęli decyzję o walce w obronie kraju. Główną postacią rysującą historię jest podchorąży Krzysztof Goliński ps „Mir” – komendant 14. Placówki Armii Krajowej.
Premierę filmu zaplanowano na 7 czerwca 2024 r. w Krężnicy Jarej (szczegóły na plakacie). Tego dnia minie 80 lat od tragicznej śmierci Krzysztofa Golińskiego ps. „Mir”.
W filmie ujęto: temat egzekucji zakładników z grupy parczewskiej na łące w Krężnicy Jarej; akcję pod Bychawą, w której zginął komendant jednostki w Krężnicy Jarej – Krzysztof Goliński ps. ”Mir” (23 lata) oraz członek oddziału – Stanisław Fus ps.”Słonecznik” (17 lat); katastrofę kolejową, która wydarzyła się w nocy z 21 na 22 lipca 1944, rozwiązanie oddziału i zakopanie broni przez partyzantów oddziału „Rysia” oraz jej odkopane w obecności kamer TVP w roku 1993. Będziemy mogli również zobaczyć sceny: poświęcenia sztandaru i nadania imienia Szkole Podstawowej w Krężnicy Jarej w 1996, odsłonięcia pomnika w 1998 roku, akademii i wystaw szkolnych, których celem jest pielęgnowanie wartości patriotycznych i przypominanie młodym pokoleniom postaci lokalnych bohaterów.
W filmie wykorzystano również fragmenty inscenizacji historycznej pt. „Przed świtem. Krężnica Jara 1939-1947”, która zaprezentowana została 16 czerwca 2019 r. w Krężnicy Jarej. Wystąpili w niej m.in. mieszkańcy gminy Niedrzwica Duża.
Narrację snują bohaterowie występujący w materiale – w tym świadkowie historii oraz potomkowie bohaterów i regionalni badacze historii. Opowieść wzbogacają lektorzy czytający wspomnienia m.in. ówczesnych członków AK.
Głosu do filmu udzielił również Jerzy Zelnik. Odpowiada ona za aktorską interpretację tekstu wspomnień ks. Jana Kowalczyka, ps. „Jasio”.
Film dokumentalny pt. „Przed świtem” ma wymiar historyczny, posiada też walor edukacyjny.
Reżyser: Agnieszka Borkowska
Produkcja: TVP3 Lublin