Rola dialogu we współczesnym świecie to temat przewodni konferencji podsumowującej projekt „Jak rozmawiać?”, która miała miejsce w dniach 18-19 marca w Warszawie. Podczas tego wydarzenia koordynatorki Pogadalni mogły skonfrontować swoje doświadczenie z wiedzą innych, a nawet poprowadzić dialog międzynarodowy – w wydarzeniu wzięły udział osoby z Polski, Norwegii, Estonii i Ukrainy. Przypominamy, że projekt „Jak rozmawiać?” realizowany był przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI).
Podczas konferencji wysłuchaliśmy sesji poświęconych dobrym rozmowom. O dialogu w kryzysach mówiła Christiane Seehausen z Nansen Center for Peace and Dialogue. Podkreślała, że zaufanie w dialogu buduje się bardzo długo. Jednak rozmowa, w której ludzie chcą siebie słuchać prowadzi do zrozumienia, a w konsekwencji może nieść nawet zmianę społeczną. To, że jest się wysłuchanym w kryzysie, wzmacnia ludzi i pobudza do działania. Sesję poświęconą dialogowi w szkołach poprowadził Bart Cosjin z Estonian Dialogue Academy. Zauważył, że dzieci mają niesamowity potencjał i zadają filozoficzne pytania o fundamentalne sprawy (po co?, dlaczego?, jak?). W rozmowie z dzieckiem powinniśmy najpierw zrozumieć pytanie dziecka, a później próbować na nie odpowiedzieć (odpowiedź „bo tak trzeba” niczego nie wnosi). Nie powinniśmy osądzać ani uczyć sposobu myślenia na dany temat.
Konferencja dotycząca dialogu nie mogła odbyć się bez udziału w dialogach. Kluczowe zagadnienia dotyczyły tego, jak przebiegają dialogi w naszych społecznościach i czy ludzie umieją rozmawiać ze sobą. Poruszono kwestię, jak zachęcać do udziału w dialogach, bo według obserwacji – niezależnie od kraju – trudno jest zmobilizować ludzi, aby przychodzili rozmawiać.
Wydarzenie było źródłem inspiracji do planowania dalszych działań oraz do wzmocnienia przekonania, że dialog to podstawa w funkcjonowaniu społeczności.
Poniżej kilka zdjęć od FRSI.