Przypominamy trwającej od 15 lutego „Akcji 1,5%”, zainicjowanej przez panią Dorotę Różyło. Pani Dorota będzie rozliczać Państwa PIT-y za darmo – w zamian za przekazanie 1,5% podatku na jedną z osób potrzebujących z terenu naszej gminy.
Akcja potrwa do 25 kwietnia 2024 roku.
W tym roku pani Dorota raz w tygodniu będzie pełniła dyżur w siedzibie GOKSiR w Niedrzwicy Dużej przy ul. Lubelskiej 10, w czwartki w godzinach od 17:00 do 18:00.
Kontakt do pani Doroty Różyło – nr tel.: 600 975 390.
Kontakt do GOKSiR:
tel. 81 517 51 52 lub 660 410 578
gokniedrzwica@gmail.com
Osoby objęte „Akcją 1,5%”
Kinga Bartoszcze od urodzenia choruje na czterokończynowe porażenie mózgowe. Porusza się na wózku inwalidzkim. Miała niesprawne dłonie i trudności w mówieniu, ale od kiedy rozpoczęła terapię komórkami macierzystymi jej stan się poprawia: coraz lepiej mówi, wstaje z wózka. Wymaga regularnej rehabilitacji, która stymuluje, regeneruje i poprawia krążenie krwi, odbudowuje uszkodzone mięśnie i tkanki oraz znacząco rozluźnia ciało, zapobiega nawrotom przykurczy. Specjalistyczne masaże efektywne wpływają na poprawę chwytu i pracę palców u rąk. Jak sama Kinga mówi: ”Dzięki masażom oraz rehabilitacji jestem w stanie założyć skarpetkę na prawą nogę bez żadnej pomocy, a miałam z tym problem od wielu lat”.
Wpłaty dla Kingi:
„1260 pomoc dla Kingi Bartoszcze”; KRS 0000382243, Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”
Martyna Kurek, mieszkanka Niedrzwicy Dużej, chodzi do drugiej klasy technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Martyna jest chora na mukowiscydozę - to nieuleczalna choroba genetyczna, która wpływa przede wszystkim na układ oddechowy oraz pracę przewodu pokarmowego. Niezbędna jest odpowiednia farmakoterapia, rehabilitacja oraz dieta. W ubiegłym roku Martyna zakwalifikowana została do programu lekowego B.112 Leczenie chorych na mukowiscydozę (ICD-10: E84). W ramach programu leczenie odbywa się z zastosowaniem innowacyjnych, kosztownych substancji czynnych, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Koszt tych leków to ok. 90 tys. miesięcznie. Dzięki programowi leki obecnie objęte zostały refundacją. Dodatkowo Martyna przyjmuje od lat niezbędne leki, m.in. enzymy umożliwiające trawienie czy preparaty sterydowe do inhalacji rozszerzające oskrzela oraz rozrzedzające zalegającą w płucach wydzielinę.
Wpłaty dla Martyny:
„dla Martyny Kurek”; KRS 0000097900, „MATIO” Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
Weronika Przybycień w 2016 r. doznała udaru mózgu i przeszła operację ratującą życie. W styczniu tego roku minęło 8 lat od kiedy dziewczyna walczy o swoją przyszłość. Kiedyś mówiono bliskim Weroniki, że najważniejszy będzie pierwszy rok, może dwa, a później nie ma już co liczyć na efekty. A jednak Weronika jest potwierdzeniem na to, że naprawdę można osiągnąć wiele, a czas nie działa na niekorzyść. Postępy przychodzą, mimo upływającego czasu: Weronika lepiej chodzi, mówi (coraz większy zasób słów), czyta. Strzałem w dziesiątkę okazał się zakup ortezy podtrzymującej palce stopy. Dzięki swojej determinacji Weronika zrzuciła 19 kilogramów – to również zwiększa efektywność terapii. Warunkiem dalszych postępów w walce o sprawność i samodzielność jest regularna rehabilitacja.
Wpłaty dla Weroniki:
„649 pomoc dla Weroniki Przybycień”; KRS 0000382243, Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”
Mateusz Mianowany urodził się z jedną z najcięższych wad serca – HLHS (zespół hipoplazji lewej komory serca); najprościej mówiąc – Mateusz ma pół serduszka. W swoim krótkim życiu przeszedł trzy operacje na otwartym sercu oraz 5 zabiegów cewnikowania serca. Obecnie Mateusz ma 8 lat, chodzi do II klasy szkoły podstawowej, biega, skacze, jeździ na rowerze, uwielbia rysować i podróżować. Mateusz, aby funkcjonować tak jak do tej pory, musi przyjmować dużą ilość leków, jeździć na kontrolę serduszka oraz poddawać się innym badaniom, a także uczęszczać na zajęcia rehabilitacyjne. Mimo że dość szybko się męczy, to bardzo pragnie dorównać swoim rówieśnikom, jest wesołym, pełnym życia i ciekawym świata chłopcem.
Wpłaty dla Mateusza:
„ZC 6940 Mateusz Mianowany”; KRS 0000266644, Fundacja „Serce Dziecka”
Piotr Łyjak urodził się ze złożoną wadą serca. Dziś ma 16 lat, a za sobą trzy trudne operacje oraz liczne zabiegi, poprawiające jego stan zdrowia. Częste i kosztowne wizyty u lekarzy specjalistów, rehabilitacja oraz fizjoterapia są mu bardzo potrzebne. Środki finansowe pozyskane z „Akcji 1,5%” przeznaczone zostaną na refundację leczenia oraz zakup niezbędnych lekarstw.
Wpłaty dla Piotra:
„15047 Łyjak Piotr”; KRS 0000037904, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Robert Milewski z Krężnicy Jarej choruje na postępujące stwardnienie rozsiane. Dwa lata temu przeszedł kurację komórkami macierzystymi. Mimo to choroba postępuje, ale z mniejszą intensywnością niż przed kuracją. Nadal potrzebuje stałej i systematycznej rehabilitacji oraz opieki i pomocy w zwykłych, codziennych czynnościach.
Wpłaty dla Roberta:
KRS 0000318050; Robert Milewski, Towarzystwo Chorych na SM
Zuzia Płonka w tym roku skończy 10 lat. Urodziła się z rzadką chorobą – STXBP 1, która objawia się zaburzeniami ruchowymi (ataksja, hipotonia, dystonia, drżenie, spastyczność i dyskinezy). U niektórych pacjentów występują objawy ze spektrum autyzmu. Dzięki środkom finansowym z ubiegłorocznej akcji „Przekaż 1,5% podatku” pojawiła się nowa nadzieja, nowe perspektywy i nowe szanse. Między innymi sfinansowano muzykoterapię i Zuzia nauczyła się grać na pianinku kolędę „Lulajże Jezuniu”, co jest dla niej wielkim sukcesem. Dzięki funduszom zebranym z tegorocznej akcji, Zuzia będzie mogła korzystać z dodatkowych form rehabilitacji i leczenia.
Wpłaty dla Zuzi:
„Pomoc dla Zuzi”; KRS 0000367755, Fundacja „Wstań”
Dominik Poleszak urodził się jako zdrowy chłopiec i prawidłowo rozwijał się do 3 roku życia. Po jednej ze szczepionek dostał silnego NOPu, (niepożądany odczyn poszczepienny), a później nastąpiło zatrzymanie rozwoju i całkowity regres mowy. Zdiagnozowano u niego zaburzenia ze Spektrum Autyzmu i liczne zaburzenia SI. Dominik uczęszcza do specjalnego przedszkola i jest pod opieką specjalistów. Jego ciężka praca i wysiłek zaczęły przynosić efekty. Aby móc uczestniczyć w codziennym życiu Dominik musi być poddany wielokierunkowej, kosztownej terapii, która umożliwi mu rozwój, mowę i pozwoli cieszyć się życiem na równi z rówieśnikami.
Wpłaty dla Dominika:
„41205 Poleszak Dominik”; KRS 0000037904, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Jowita Bednarz. W 2021 roku zdiagnozowano u Jowity chorobę genetyczną Charcota-Marie-Tootha typu 1A (CMT). Najbardziej widoczne objawy to deformacja stóp, nieprawidłowości postawy i chodu, zaburzenia równowagi, postępujące symetryczne niedowłady i zaniki mięśniowe w dolnych odcinkach kończyn oraz zaburzenia czucia. W każdym kolejnym stadium, będzie dołączać się nowy objaw. Jowita – ze względu na zaburzenia równowagi – często potyka się o własne nogi; traci siłę w dłoniach,ma problemy z utrzymaniem różnych przedmiotów; odczuwa dolegliwości bólowe w kończynach dolnych oraz stawach biodrowych podczas przemieszczania się oraz chodzenia po schodach. Jowicie niezbędne są ortezy, specjalne wkładki i pomoce do chodzenia, zakładane wewnątrz butów i na nogi, aby poprawić siłę i funkcjonalność kończyn. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale dostępne są terapie, które pomagają zmniejszyć objawy i umożliwiają niezależne życie. Fizjoterapia jest jedną z najważniejszych terapii łagodzących objawy CMT i zmniejszających ryzyko przykurczów mięśni, w wyniku których mięśnie skracają się i tracą normalny zakres ruchu. Konieczna jest rehabilitacja oraz pomoc wielu specjalistów. Pomoc specjalistyczna w dużej mierze nie jest refundowana oraz przekracza możliwości finansowe mamy.
Wpłaty dla Jowity:
„Jowita Bednarz – wsparcie na rehabilitację”; KRS 0000812061, Fundacja Wstawaj Alicja
Amelia Kowalczyk przyszła na świat w 2021 roku. Jest pogodną dziewczynką, mimo że od urodzenia zmaga się z chorobami: obustronnym niedosłuchem, wiotkością mięśniowo-stawową, atopowym zapaleniem skóry. W 2023 r. u Amelki zdiagnozowano również padaczkę, która wymaga leczenia. To wszystko wpływa na opóźnienie rozwoju psychoruchowego oraz rozwoju mowy. W tej sytuacji pomóc mogą turnusy rehabilitacyjne. Stosowane tam ćwiczenia i terapie, dają Amelce najlepsze efekty. To właśnie dzięki rehabilitacji w zakresie ruchu, słuchu oraz mowy dziewczynka ma szanse na zwiększanie swojej samodzielności. Turnusy są bardzo kosztowne i przewyższają możliwości finansowe mamy, która sama wychowuje Amelkę.
Wpłaty dla Amelki:
„3829 Amelia Kowalczyk”; KRS 0000387207, Fundacja „Serca dla Maluszka”
Kacper Łata to 23-letni chłopak, który w ułamku sekundy utracił całą swoją dotychczasową, poukładaną codzienność. 16 sierpnia 2023 roku spadł z wysokości około 5 metrów, doznał licznych złamań w obrębie kręgosłupa (złamanie kręgów Th10, Th12) wraz z porażeniem kończyn dolnych. Z energicznego, pełnego pasji mężczyzny, stał się walczącym o życie i sprawność pacjentem jednego z lubelskich szpitali. Przeszedł wielogodzinną operację kręgosłupa. Przez kilka dni był utrzymywany w śpiączce i podłączony do respiratora. Gdy jego stan się ustabilizował, mógł zostać przeniesiony do Kliniki Rehabilitacji. Przed nim bardzo długa droga do odzyskania pełnej sprawności – wielomiesięczna, kosztowna rehabilitacja. Odzyskanie funkcji chodu jest możliwe poprzez kompensacje, czyli zastąpienie funkcji sparaliżowanych mięśni innymi sprawnymi i pośrednio wznowienie funkcji niesprawnych. Kontynuowanie rehabilitacji jest niezbędne, a kwota, którą trzeba pokryć to 20 000 złotych miesięcznie. Kacper potrzebuje wielu takich miesięcy. Koszty to również dostosowanie domu do jego potrzeb i zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
Wpłaty dla Kacpra:
„0408831 Kacper”; KRS 0000396361, Fundacja Wstawaj Alicja
Karol Fajda jest dzieckiem z autyzmem i opóźnionym rozwojem psychoruchowym; ma jaskrę wrodzona obu oczu, nie mówi; cierpi również na otyłość. Wymaga stałej i regularnej, wielokierunkowej rehabilitacji.
Wpłaty dla Karola:
„739/F ”; KRS 0000186434, Fundacja Słoneczko