12 marca Pogadalnia gościła w filii Gminnej Biblioteki Publicznej (GBP) w Niedrzwicy Kościelnej, do której zaprosiła nas Agnieszka Całka. Otoczeni zewsząd książkami rozmawialiśmy o języku polskim. I w piśmie, i w mowie możemy natknąć się na wiele błędów językowych, chociaż różnie się do nich odnosimy. To, co jednych razi, dla drugich jest czymś naturalnym, poprawnym, na przykład odmienianie (lub nie) nazwisk przez przypadki. Podobnie jest z feminatywami, czyli tzw. żeńskimi końcówkami m. in. w nazwach zawodów i funkcji – niektórzy z nas uważają je za niepotrzebne, za pewien trend, podczas gdy inni chętnie je stosują i podkreślają, że to nie moda, a powrót do języka sprzed epoki PRL.
Część z nas zwraca uwagę bliskim na popełniane przez nich błędy. Często jednak powstrzymujemy się przed wytykaniem ich np. osobom starszym. Nie robimy tego z powodu szacunku wobec tych osób; nie chcemy również, aby ktoś poczuł się gorzej, niekomfortowo.
W rozmowie pojawił się wątek mówienia dzień dobry – także tym, których nie znamy oraz zamierający (a może właśnie nie?) zwyczaj pisania kartek i listów.
Zaciekawiły nas wyrażenia gwarowe: "aby" w znaczeniu "tylko", sformułowanie „babka/bobka na dzieciach” (czyli babcia opiekująca się wnukami), brat – brejdak.
Zwróciliśmy też uwagę na to, że język młodzieżowy i język osób dorosłych to czasami ...dwa inne języki. Chciałoby się powiedzieć – cytując zwycięzców w plebiscycie na młodzieżowe oraz boomerskie (takie, którego młodzież nie używa) słowo roku: rel, proszę ja ciebie!
Jak widać, w temacie języka polskiego mamy różne opinie, odmienne spojrzenia, ale jest i wspólny mianownik – rozmowy o języku są ciekawe!
Słowa, które padły w ramach podsumowania spotkania to: szacunek, szczerość, zmiana, dziękuję, grzeczność, myśl co mówisz, dzień dobry, Kota, tolerancja, polskość, zrozumienie, spokój, boomersi.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom dobrej rozmowy.
Dziękujemy także filii GBP w Niedrzwicy Kościelnej za pomoc w organizacji spotkania.