„I żebyście byli weseli, jako w niebie anieli…”
Drugi wtorek grudnia to dwa spotkania w Pogadalni – w Krężnicy i w Niedrzwicy. Tym razem uczestnicy zaproponowali temat związany ze zwyczajami świątecznymi – tymi dawnymi i tymi bardziej nowoczesnymi.
Dialog wypełniony był wspomnieniami, takimi jak: słoma na klepisku, wata z potłuczonymi bombkami w oknach, wigilijne płatanie figli sąsiadom (zwłaszcza w domach, w których mieszkały panny - malowanie okien białą farbą, wciąganie wozów na dach czy zdejmowanie bram), rodzinne wyprawy na pasterkę, „król”. Niektórzy do dzisiaj stawiają ten snopek żyta przy choince. Dla wielu uczestników rozmowy świąteczne zwyczaje są ważne i przestrzegają ich do dzisiaj, mając nadzieję, że ich dzieci będą kontynuowały zakorzenioną tradycję. Wśród tych zwyczajów znajdzie się wigilijne zachowywanie postu, ubieranie choinki dopiero w Wigilię i wynoszenie jej 2 lutego, szopka pod choinką, kolędowanie. Pojawiły się też nowe tradycje – rodziny mieszkają w różnych częściach świata, stąd coraz częściej spędzanie świąt wiąże się z wyjazdami. Do nowych tradycji należy też tworzenie kalendarzy adwentowych, słuchanie piosenek świątecznych w grudniu, czy wzbogacenie tradycyjnego przygotowania wędlin, na przykład o pastrami.
Pojawiło się sporo refleksji. Bardzo ważne są więzy krwi i najczęściej to najstarsza osoba w rodzinie skupia wszystkich, pilnuje tradycji. Inni wolą spędzać ten czas w bardzo wąskim gronie, a przygotowania ograniczają do minimum. Święta Bożego Narodzenia to czas pokoju, w którym składać życzenia powinniśmy nawet obcym ludziom. Niektóre spostrzeżenia zaczynają rodzić pewne obawy, na przykład czemu służy wszystko, co przed świętami oferują nam sklepy i media? Być może w całym tym „świątecznym kiczu” jest jakiś podtekst, odciąganie nas od naszych tradycji.
Na zakończenie każdy z uczestników podsumował rozmowę jednym słowem, były to: miłość, szanowanie tradycji, spotkanie rodzinne, kolory, radość, ciepło, refleksja, nieważne co mam – ważne kim jestem, reset – zatrzymanie się, życzenia, aby doczekać do przyszłego roku, wartości, cisza, teściowa, satysfakcja, ciepło, chęć, wspomnienie, radość.
Dziękujemy Izabeli Mazurek za tort z okazji pierwszej rocznicy istnienia Pogadalni!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podzielenie się swoimi wspomnieniami i refleksjami. Już teraz zapraszamy na kolejną dobrą rozmowę w styczniu!
Szczegóły wkrótce.