„Nie jestem Twoją babcią!” – okazuje się, że seniorki bardziej akceptują słowo „stary” niż gdy ktoś obcy zwraca się do nich per „babciu”. Jak nie zdziadzieć? – to temat rozmowy, która odbyła się tym razem w Krężnicy Jarej, na zaproszenie grupy seniorek.
Kiedy czujemy się staro? Przede wszystkim wtedy, gdy coś nas boli, gdy odczuwamy pierwsze symptomy braku siły i możliwości wykonywania codziennych obowiązków. I właśnie niedołęstwo stawiane jest na pierwszym miejscu w obawach związanych ze starością.
Podczas rozmowy pojawiło się wiele ciekawych pomysłów, ale też sprawdzonych metod na to, jak zachować kondycję psychofizyczną na starość. Mówiły o tym zarówno kobiety pracujące, jak i emerytki. Optymistyczne nastawienie do siebie i świata to najczęściej wymieniane czynniki. Równie ważny jest kontakt z innymi ludźmi oraz utrzymywanie stałych relacji, najlepiej międzypokoleniowo. Doskonałym antydepresantem są wnuki. Warto poznawać wszystkie nowości, a nie tylko tkwić w swoich dawnych przekonaniach i przyzwyczajeniach.
Dużą popularnością cieszy się nordic walking. Część uczestniczek wspomniała, że na pierwszy tego typu spacer znalazła sobie kijki… w lesie! Na emeryturze można robić to, na co ma się ochotę, ale nie wolno całkowicie popaść w epokę szlafrokowo-kapciową.
Uczestniczki spotkania poruszyły bardzo ważną kwestię wykluczenia komunikacyjnego. Osoby bez auta są dzisiaj odcięte od świata: aby dostać się z Krężnicy chociażby do niedrzwickiego urzędu gminy, muszą jechać przez Lublin. Osoby starsze czują się też „zaniedbane” pod względem dostępu do wydarzeń kulturalnych w naszej gminie.
Na zakończenie rozmowy każdy z uczestników miał możliwość podsumowania spotkania jednym słowem. Pojawiły się m.in. miła atmosfera, nowe znajomości, przemijanie, co będę robiła na emeryturze, informacje, rozmowa, wymiana doświadczeń, spotkanie, w każdym wieku jest pięknie, optymizm i aktywność, czekanie, relacje, przyszłość, różnorodność poglądów, nowe spojrzenie, pomysły, babcia, młodość, zdrowie.
Dziękujemy paniom, które przygotowały pyszny poczęstunek oraz Zuzannie Kurzynie za pomoc w przygotowaniu sali.
Dziękujemy również wszystkim za obecność i aktywny udział.
Już teraz zapraszamy do Pogadalni we wrześniu!