Pasje nie zawsze wiążą się z talentami, a szkoła w ich rozwijaniu nie odgrywa znaczącej roli. To część twierdzeń, które wybrzmiały podczas naszej ostatniej dobrej rozmowy.
W każdy drugi wtorek miesiąca spotykamy się przy kawie i herbacie, aby – poruszając wybrane tematy – utrwalać w sobie umiejętność uczestnictwa w dialogu. Z każdym spotkaniem coraz więcej uczestników decyduje się zabrać głos, a nawet pojawiają się kolejne, nowe osoby.
Na pytanie o to, czy pasja zawsze wiąże się z talentem, jedna z uczestniczek odpowiedziała… wierszem. Jej pasją jest oczywiście poezja.
Podczas rozmowy zrodziło się wiele refleksji, z których przytaczamy – niestety – tylko kilka: zainteresowanie prowadzi do pasji; pasja wiąże się z mobilizacją do działania; dzięki pasjom dzieci robią rzeczy, o których rodzicom się nie śniło; ludzie nie rozumieją pasjonatów, ale jednocześnie pasja może otwierać nas do ludzi; w Dekalogu powinno być jedenaste przykazanie – staraj się mieć pasje; bez pasji w życiu następuje marazm, a nawet… można spleśnieć.
Uczestnicy podsumowali spotkanie w kilku słowach. Były to: motto, cel życia, robić to, co się lubi, wytrwałość, wiek bez znaczenia, trzeba się rozwijać, spełniać marzenia, zmienność, konik, dbałość, przyjemność, wartość, napęd.
Dziękujemy wolontariuszkom Zuzannie Kurzynie oraz Martynie Wojtyle za pomoc w przygotowaniu rozmowy.
Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i już teraz zapraszamy na kolejną dobrą rozmowę w maju! Szczegóły wkrótce.
Przypominamy, że spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej". Jest to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.