„Stary człowiek… i może!” – tematem czwartej dobrej rozmowy w Niedrzwicy były różne aspekty starzenia się. Rozmowa płynęła wartko – niestety tak jak i czas.
Wśród poruszanych zagadnień tymi najbardziej wywołującymi dyskusję były kryzys wieku średniego, lęk przed starością i pierwsze jej objawy, chociaż – ostatecznie – większość osób poparła zdanie, że starość sama w sobie nie musi być straszna.
Podczas spotkania rozmówcy użyli wielu niezwykłych stwierdzeń, które prowokują do myślenia, często do pozytywnego myślenia o starości. Starość – to prestiż, a pojawienie się siwych włosów na głowie może dawać nową funkcję w społeczeństwie; wolno nam tyle, na ile sobie pozwolimy; cenimy łagodność starszych osób. Pojawiły się też żartobliwe określenia – stary piernik to też bardzo dobre ciacho!
Naszą dobrą rozmowę tradycyjnie zakończyliśmy jednym słowem od każdego uczestnika. Były to: akceptacja, kryzys, szansa, zagrożenie, szczęście, elegancja, przyszłość, uwierz w siebie, szansa, pokora, radość, akceptacja, nie wiem, pozytywnie myśleć, cieszyć się, zrozumienie. I tu zauważyłyśmy, że osoby, które podczas rozmowy nie chciały zbytnio się udzielać – tym jednym słowem otworzyły się i chciały mówić więcej.
Cieszy nas również to, że – jak się okazuje – mimo braku możliwości uczestniczenia w spotkaniu są osoby, których inspiruje już samo ogłoszenie o nim i zastanawiają się, co by powiedziały, gdyby były.
Podczas każdej rozmowy przypominamy też kilka zasad, które ułatwiają prowadzenie dialogu. Słuchamy siebie, nie przerywamy sobie, mówimy we własnym imieniu, dbamy o czas dla każdej osoby oraz szanujemy wypowiedź innych i ich poglądy.
Dziękujemy wolontariuszkom – Zuzannie Kurzynie, Weronice Smoleń i Martynie Wojtyle - za pomoc w przygotowaniu spotkania i fotorelację. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w rozmowie i już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie w kwietniu! Szczegóły wkrótce.
Przypominamy, że spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Jak rozmawiać? Wspieranie umiejętności informacyjnych jako podstawowej kompetencji świadomego obywatelstwa w demokracji uczestniczącej". Jest to projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.