23 września 2022 r. rozstrzygnięto III edycję konkursu fotograficznego KREATYWNIE. W konkursie oceniano fotografie rejestrujące próby niekonwencjonalnego spojrzenia na najgorętszą porę roku.
Komisja w składzie:
Martyna Jarosz - przewodnicząca, Honorata Świderska oraz Krzysztof Karczmarczyk, spośród licznie nadesłanych prac, wyłoniła zwycięskie. Zdjęcia oceniano na podstawie punktacji nagradzając poziom kreatywności, walorów estetycznych i aspektów technicznych fotografii.
Do udziału w letniej edycji konkursu wpłynęło 37 prac. 4 z nich zostały dyskwalifikowane z powodu niespełnienia warunków regulaminu. Są to fotografie pionowe, a nie poziome.
Wyniki konkursu
I miejsce: Anna Rumińska „O wschodzie” – fotografia dowodzi o wysokim poziomie umiejętności technicznych autorki oraz nieprzeciętnym spojrzeniu na przyrodę. Pobudzająca wyobraźnię kompozycja wzmocniona ujęciem koloru, zaciekawia widza, intryguje, jednocześnie budząc w nim niepokój. Pobudza kreatywność. Ze względu na wieloznaczeniowość zdjęcia, można na nim zobaczyć nieco symboliczne, nieoczywiste, łamiące pewne kanony postrzegania przyrody.
Przesłanie zawarte w kadrze oraz ponadczasowość postrzegania zostały doceniona przez zasiadającego w komisji jury prezesa Scrap Cure. Przyznaje on twórcy fotografii dodatkową nagrodę fundując Vouchere na kwotę 150 zł do wykorzystania w pracowni Artystycznej Scrap Cure.
II miejsce: Anna Rumińska „Poranek” - pełna świadomość fotograficzna autorki pozwala oddać bogate spektrum wrażeń. Ujęcie jest jednocześnie mroczne, nostalgiczne, jak również pokazuje ulotność poranka, subtelność, magiczność chwili. W tym wszystkim jednak zachwyca prostotą. Dynamiczna kompozycja nastraja do chęci bycia w ujętym kadrze niczym na planie filmowym, podróżowania tą drogą podczas uchwyconej ulotnej chwili wczesnego poranka. Kreatywność widzimy tu poprzez pojawienie się we właściwym momencie w odpowiednim miejscu.
III miejsce: Renata Pastuszak „Niedrzwicki ziomal” - fotografię wyróżnia ciekawie pocięta kompozycja, która prowadzi widza liniami po horyzoncie. Te zaś sprawiają wrażenie przecinania i nieoczywistego nakładania się perspektyw. Kadr dyskretnie przyciąga wzrok odbiorcy z lewej strony prowadząc go w kierunku bociana – bohatera fotografii. Efekt ten wywołuje w widzu wrażenie prowadzenia go w odległe i niewidoczne aspekty zdjęcia.
Wyróżnienia
Martyna Wojtyła „Barwna samotność” - zdjęcie nacechowane poetyckością. Zestawienie mrocznego nieba wpływa na wyobraźnię, tworzy historię niepokoju połączonego z ciekawością, Śladem artystycznym jest zestawienie w oddali horyzontu drzew mieniących się na kształt serca przedzielonego slupem.
Paulina Polaczek „Maki” – soczyste, nasycone barwy napawają optymizmem, dają nadzieję. Fotografia sprawia, że odbiorca pragnie położyć się wśród świeżych, pachnących kwiatów, patrzeć w niebo i kontemplować zatrzymaną w kadrze ulotność chwili jakże subtelnego i przemijającego lata.
Paweł Polaczek „Inna odsłona lata” - spontanicznie i naturalnie stworzony obraz oddaje klimat kadru filmowego. Wolność ukazana w symbolice psa w naturalny sposób kontrastuje do ciężkości maszyn rolniczych.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za nadesłane prace. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród do biura GOKSiR od dnia 26 września.