Zapraszamy do udziału w warsztatach, podczas których wykonamy ligawki i nauczymy się na nich grać.
LIGAWKA (zwana również ligawą czy legawą) to instrument dęty drewniany w kształcie rogu, wykonany z przeciętej wzdłużnie gałęzi (najczęściej sosnowej lub olchowej), wydrążonej w środku o długości 1-3 m. Nazwa pochodzi od czasownika legać, czyli opierać instrument podczas gry. Początkowo ligawka była instrumentem pasterskim, sygnałowym, a od XIX w. używano jej również w okresie Adwentu wzywając na roraty i przypominając wiernym o zbliżającym się sądzie ostatecznym.
Termin warsztatów:
- Pierwsza część warsztatów odbędzie się w dniach 18 października (w godz. 17.00 – 20.00) oraz 19 października (w godz. 9.00 – 17.00), w GOKSiR w Niedrzwicy Dużej.
- Druga część warsztatów odbędzie się w dniach 25 października (w godz. 13:00 - 17:00).
Warsztaty poprowadzi Andrzej Klejzerowicz - kowal artystyczny,budowniczy instrumentów, muzyk, legacz, wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu, a od 2015 – juror w tym konkursie, zdobywca I miejsca w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej i III miejsca w Konkursie Budowy Instrumentów Ludowych w Szydłowcu w 2016 roku. Rekonstrukcję ligawek pan Andrzej zaczął w latach 80-tych. Jego prace trafiły do 40 krajów na wszystkich kontynentach. A sama gra na ligawce jest u niego tradycją rodzinną.
Pomocą w prowadzeniu warsztatów służyć będzie Lubomir Ziółek – od dziecka związany z muzyką tradycyjną. W 2014 roku podjął naukę gry na ligawce i od tej pory kultywuje z powodzeniem tradycję adwentowego grania na tym instrumencie. W 2015 zdobył II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gry na instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu w kategorii gry na ligawkach do lat 16, a w 2016 roku w tym samym konkursie – I miejsce w kategorii gry na rogu do lat 16.
Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: gokniedrzwica@gmail.com, tel. 81 517 51 59, 660 410 578.
Warsztaty organizowane są w ramach projektu „A dawniej na wsi to...” - muzyczne tradycje z Niedrzwicy. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.